Postaw mi kawę na buycoffee.to
Wino czy piwo do deski se

Wino czy piwo do deski serów?

Wino czy piwo do deski se

Jak dobrać wino czy piwo do deski serów to wiedza nie tylko na osobny artykuł, ale na całą książkę. Taką grubą, opasłą książkę. Nawet mamy jedną w swoim zbiorze… Szczególnie dużo miejsca poświęcono na dobór wina do konkretnych serów.

Jednak przygotowując się do tego tematu, zwróciliśmy uwagę na ilość artykułów i ich rozbieżność. Świadczy to tylko o tym, że dobór właściwego wina nie jest taki prosty, szczególnie dla zwykłego śmiertelnika…

Wino czy piwo?

Wino czy piwo do deski serów… Piwo? Tak piwo. Na pierwszy rzut oka, połączenie bardzo zaskakujące. Ale wierzcie nam, piwo w zadziwiający sposób współgra z serami. Oczywiście jak lubi się smak piwa…

My niestety nie jesteśmy znawcami wina ani piwa. I też nie mamy zamiaru udawać, że nimi jesteśmy. Dla nas sprawa jest prosta. Albo coś do siebie pasuje, albo nie. Oczywiście w naszym smakowym mniemaniu.

Dlatego, aby sprawdzić jakie wino czy piwo pasuje do serów, trzeba eksperymentować! 😉 A deska serów i grupa znajomych jest do tego idealnym momentem. Przygotujcie deskę z Waszymi ulubionymi serami, kupcie kilka różnych butelek wina czy piwa… I testujcie 🙂

Poniżej opisaliśmy kilka podstawowych informacji, które udało nam się zebrać i którymi kierujemy się przy wyborze wina czy piwa do deski serów. Nie ma tu konkretnych nazw, bo tak jak wspominaliśmy, nie jesteśmy ekspertami.

Z pomocą przychodzi również nasz „Zegar deski serów” 😉

Jakie sery wybrać deska serów wino czy piwo

Wino

Podając wino do deski serów warto przygotować zarówno wino czerwone jak i białe. Nie wszyscy są fanami białego wina, tak samo jak nie wszyscy przepadają za winem czerwonym.

Wybierając wino należy kierować się kilkoma zasadami. Nie raz uratowały nas one w sytuacji, kiedy staliśmy przed wielkim regałem z winami i… I pustka. Pani, która chciała nam pomóc w wyborze, znała się wyśmienicie na winach, ale już niekoniecznie na serach… Dlatego, jeżeli wiecie jaki ser zamierzacie podać oraz przyswoicie sobie te podstawowe zasady, każdy sprzedawca będzie w stanie Wam pomóc w wyborze.

Istnieją trzy podstawowe zasady:

1. Ten sam region

Sery i wina z tego samego regionu geograficznego zazwyczaj pasują do siebie.

Jeżeli wiesz z jakiego kraju, regionu geograficznego pochodzą wybrane przez Ciebie sery wystarczy, że poszukasz wina, które jest również tam produkowane. Sukces murowany.

2. Harmonia smaków

Smaki sera i wina muszą się uzupełniać, a nie ze sobą konkurować. Jest to bardzo ważna zasada, która znacznie ułatwia dobór wina.

Staraj się unikać podawania do deski serów bardzo wytrawnych win. Nie współgrają one z większością serów. Wino powinno posiadać zarówno nutkę słodyczy, jak i delikatny kwaśny smak. Dlaczego? Dlatego, że słodycz zawarta w winie idealnie współgra ze słonym smakiem serów, a nuta kwasowości neutralizuje smak i przygotowuje podniebienie na kolejne kęsy.

Smaki sera i wina mają się uzupełniać i wzajemnie podkreślać. Często osiąga się to na podstawie kontrastu smaku. Ze słodszymi winami idealnie współgrają słone sery. Dlaczego? Dlatego, że słony smak sera podkreśla percepcję słodkiego smaku wina. W związku z tym, te połączenie idealnie ze sobą współgra. To samo dotyczy serów mocnych, ostrych i gorzkich, gdzie słodycz wina łagodzi te smaki.

Co oznacza to w praktyce?

  • Do świeżego i miękkiego sera pleśniowego podawaj wina „off-dry”, młode o owocowej nucie. Nie zapominaj o winach musujących. Idealnie podkreślą smak sera.
  • Sery maziowe dobrze komponują się z aromatycznym, wyraźnym białym winem lub brandy.
  • Do serów półtwardych będą pasowały pełniejsze wina owocowe.
  • Sery twarde i dojrzałe najlepiej czują się z winami cięższymi, dojrzalszymi i bardziej wytrawnymi.
  • Z serami z niebieską pleśnią idealnie komponują się słodkie i aromatyzowane wina.

Wszystkie informacje o klasyfikacji sera znajdziesz TUTAJ. Zajrzyj koniecznie 🙂

3.  Im starszy ser, tym starsze wino

Zasada brzmi: Im starszy i bogatszy w smaku jest ser tym pełniejsze (full – bodied) musi być wino.

Ciężkie i wytrawne wina mogą w bardzo łatwy sposób przyćmić smak delikatnego sera. Ale jeżeli podasz je z serami twardymi i dojrzałymi… Otrzymasz niebanalne połączenie smakowe.

Podsumowując im świeższy i delikatniejszy ser, tym lżejsze „light -bodied” i bardziej owocowe powinno być wino. Wraz z wiekiem sera powinno wzrastać body wina, czyli:

Sery świeże i miękkie:

  • „light – bodied”

Sery półtwarde

  • „medium – bodied”

Sery twarde

  • „full – bodied”

Sery z niebieską pleśnią

  • „light – bodied”

Wina taniczne

Jeżeli jesteście fanami wina czerwonego z dużą zawartością taniny, idealnie będzie pasowało do serów twardych i dojrzałych. Tanina dosłownie wiąże proteiny oraz tłuszcze zawarte w serze i oczyszcza podniebienie po każdym kęsie sera.

Jednak te wina w żadnym wypadku nie komponują się ze świeżymi serami. Ponieważ sery te mają dużą zawartość wilgoci, a niską tłuszczu, podając do nich wino taniczne otrzymasz tylko metaliczny i kredowy posmak w ustach. Blech…

Pamiętaj! Sery twarde, dojrzałe idealnie współgrają z winem tanicznym.

Piwo

Zasady odnośnie doboru wina do deski serów możemy spokojnie zastosować i w tym przypadku.

Piwo ma podkreślać walory smakowe sera, a nie je przyćmić. Sprawdza się tutaj również zasada, że im młodszy ser, tym lżejsze i jaśniejsze piwo powinniśmy do niego dobrać. Im starszy, bardziej wyraźny i cięższy ser, tym ciemniejsze, mocniejsze i bardziej chmielowe piwo.

Do serów świeżych pasuje piwo:

  • jasne dolnej fermentacji typu lager
  • pszeniczne
  • owocowe

Sery miękkie z porostem białej pleśni komponują się z piwem:

  • jasnym dolnej fermentacji typu lager

Sery półtwarde komponują się z piwem:

  • jasnym dolnej fermentacji typu lager
  • jasnym dolnej fermentacji typu pils
  • pszenicznym

Sery maziowe podajemy z piwem:

  • górnej fermentacji typu ale
  • ciemnym

Do serów twardy i długo dojrzewających podajemy piwo:

  • górnej fermentacji typu ale
  • ciemne

Sery z niebieską pleśnią będą idealnym dodatkiem do piwa:

  • owocowego
  • ciemnego typu porter i stout

 

Kolejny ważny punkt programu, kiedy jest najlepsza pora na serwowanie deski serów? W następnym artykule „Kiedy podawać deskę serów” znajdziesz niezbędne informacje.

 

 

 


Harbutt J.: World cheese book. Dorling Kindersley Limited. 2009 London

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.