Skrzep – gąbczasty, śmierdzący
Skrzep gąbczasty czy dziwnie, brzydko pachnący (ładnie to ujmując) najczęściej jest oznaką zanieczyszczenia mleka bakteriami z grupy Coli, rzadziej drożdżaków. Mogą one trafić do mleka na wiele różnych sposobów, nawet już na etapie udoju. Właśnie z tego względu, tak ważna jest wiedza na temat hodowli zwierząt, higieny podczas udoju i sposobu przechowywania surowca. Szczególnie, jeżeli przygotowujesz sery z mleka niepasteryzowanego. Zawsze jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej jest mleko poddać pasteryzacji.
Co oznacza „gąbczasty” skrzep? Skrzep ma w sobie pełno mniejszych i większych dziurek. Dosłownie swoją konsystencją i wyglądem przypomina gąbkę lub sitko. Dodatkowo, najczęściej brzydko pachnie.
Bakterie E. Coli mogą powodować również Wczesne wzdęcia serów.
Przyczyny:
1. Brak należytej czystości i higieny
Jeżeli posiadasz mleko z pewnego, sprawdzonego źródła musisz zadbać o czystość w swojej domowej serowarni.
2. Mleko
Przyczyna leżeć może również w mleku, które mogło być nieświeże, niewłaściwie przechowywane lub kwaśne.
Bakterie z grupy Coli znajdują się w jelitach i kale zwierząt. Właśnie stąd, przy niezachowaniu odpowiednich środków higieny, mogą trafić do mleka zwłaszcza w lecie. Wysokie temperatury sprzyjają szybkiemu rozwojowi tych bakterii.
3. Pogoda
Uważa się, że pogoda również może mieć wpływ na produkcję sera. Wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza mogą wpływać niekorzystnie na cały proces serowarski, sprzyjając szybkiemu rozwojowi niechcianych bakterii i drożdży.
Rozwiązania:
1. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jakości mleka lub higieny podczas udoju czy jego przechowywania, należy mleko poddać procesowi pasteryzacji. Zawsze!
2. Pamiętaj o właściwym przechowywaniu mleka przed przystąpieniem do produkcji sera.
3. Należy bezwzględnie przestrzegać higieny oraz czystości podczas produkcji. Dotyczy to każdego etapu, od udoju po przekładanie skrzepu do form serowarskich. Należy przykładać bardzo dużą wagę do właściwej sterylizacji wszystkich garnków, narzędzi, chust serowarskich czy form oraz higieny podczas produkcji sera.Więcej informacji o sterylizacji znajdziesz TUTAJ. Plus podstawa – pamiętaj o myciu rąk…
4. Należy pamiętać o przykryciu garnka z mlekiem pokrywką na czas krzepnięcia. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych zanieczyszczeń czy nieproszonych gości np. much.
Licznerski J.: PRAKTYCZNE SEROWARSTWO, PWT Warszawa 1951
McSweeney P. L. H.: Cheese problems solved. Woodhead Publishing Limited and CRC Press LLC 2007
https://www.culturesforhealth.com/