Pleśń na serze pakowanym próżniowo.
Niepożądana pleśń jest jednym z kilku koszmarów każdego serowara. Pojawia się ona nie tylko na powierzchni sera dojrzewającego „na skórkę”, ale również zapakowanego próżniowo.
Pakowanie próżniowe jest jednym ze sposobów na przechowywanie sera np. po jego rozkrojeniu. Dzięki temu ser nie wysycha i możemy jego smakiem cieszyć się dłuższy czas.
Wiele osób wybiera pakowanie próżniowe jako sposób na dojrzewanie sera. Należy jednak pamiętać, że w tak zapakowanym serze nie wszystkie procesy biochemiczne przebiegają prawidłowo. Więcej o powłokach przeczytasz TUTAJ.
Przyczyny:
1. Nieszczelne opakowanie
Do rozwoju pleśni niezbędne jest powietrze. W tym przypadku temperatura nie ma znaczenia, ponieważ pleśń doskonale rozwija się w temperaturze dojrzewania sera.
2. Za wczesne zapakowanie sera
Pomimo, że pleśń rozwija się na powierzchni sera, duże znaczenie ma również etap, na którym umieścimy ser w opakowaniu próżniowy. Jeżeli ser nie miał wystarczająco suchej skórki, a wydzielanie serwatki jeszcze nie ustało, po zapakowaniu, na jego powierzchni może pojawić się pleśń.
Rozwiązanie:
1. Wyjmij ser z opakowania. Wytnij ogniska pleśni i natrzyj solanką lub wodą z octem. Pozostaw do wyschnięcia. Zapakuj ser jeszcze raz w worek próżniowy. Tym razem upewnij się, że jest szczelny.
2. Przed zapakowaniem sera w worek próżniowy w ramach jego dojrzewania, upewnij się, że jego powierzchnia jest sucha. Rozważ również możliwość zastosowania innej powłoki.
McSweeney P. L. H.: Cheese problems solved. Woodhead Publishing Limited and CRC Press LLC 2007
2 komentarze
Renata Rejer
DZień dobry, mam problem, który nie jest tu opisywany. Pleśnieje mi ser, po zawoskowaniu. Pleśń pojawia się po około 3 tygodniach dojrzewania? Jak zapobiec takim problemom i czy mój ser jest do wyrzucenia?
Dziękuję za pomoc.
Pracownia Serów
W żadnym wypadku nie wyrzucaj sera! Musisz jak najszybciej pozbyć się pleśni. Są dwie szkoły:
1. Wyciąć wosk z małym marginesem dookoła pleśni. Usunąć pleśń. Przemyć wodą z octem /solanką /rozcieńczonym spirytusem, dokładnie wysuszyć i zawoskować miejsce ponownie.
2. Usunąć cały wosk. Usunąć ogniska pleśni, przemyć wodą z octem /solanką /rozcieńczonym spirytusem, dokładnie wysuszyć i ponownie zawoskować ser.
My zawsze stosowaliśmy się do tej drugiej metody. Jak pleśń pojawiła się w jednym miejscu istnieje ryzyko, że pojawi się również w innych.
Przyczyn może być kilka np. wilgotna skórka podczas woskowania lub zbyt niska temperatura wosku.
Już niedługo pojawi się na ten temat artykuł w „Serowych problemach” 🙂