Zsiadłe mleko - gorzki smak problem rozwiązanie

Zsiadłe mleko – gorzki smak

Zsiadłe mleko - gorzki smak problem rozwiązanie

Gorzki smak nie zwiastuje niczego dobrego. Jest on sygnałem, że coś poszło nie tak… Ten problem dotyczy zarówno  serów dojrzewających , jak i na przykład zsiadłego mleka.

Winy można upatrywać w samym mleku, szczególnie jeżeli nie mamy pewności, co do jego pochodzenia. Na smak mleka w głównej mierze wpływa pasza, którą karmione są krowy. Warto jednak pamiętać, że do mleka mogą przenikać nie tylko składniki pokarmu, ale również lekarstwa i antybiotyki.

Jeżeli mleko nie ma „dziwnego” posmaku, to gorzki smak nie jest winą nieodpowiednich składników paszy. Przyczyny możesz upatrywać w namnażaniu się niechcianych drobnoustrojów. W takim przypadku niepożądane mikroorganizmy przeważają nad tymi dobrymi, bakteriami kwaszącymi i mogą powodować gorzki smak.

Przyczyny:

1. Mleko

Pasza, czyli to, czym zwierzęta są karmione ma wpływ na smak i zapach świeżego mleka. Więcej informacji o najczęstszych wadach świeżego mleka znajdziesz TUTAJ.

2. Mleko UHT

Z mleka UHT nie uzyskasz zsiadłego mleka. Z czasem zamiast skwaśnieć, zrobi się gorzkie. Więcej informacji, dlaczego mleku UHT nie jest wykorzystywane w serowarstwie, znajdziesz TUTAJ.

3. Pozostałość po detergentach.

Pozostałość detergentów może wpłynąć niekorzystnie na jakość mleka i wszystkie procesy w nim zachodzące.

4. Higiena

Brak należytej higieny, na którymkolwiek etapie produkcji: od udoju do produkcji. Zsiadłe mleko przygotowuje się najczęściej w okresie letnim, podczas wysokich temperatur. W związku z tym, ten punkt jest szczególnie istotny.

5. Przechowywanie mleka w lodówce.

Mleko przed odstawieniem do kwaszenia musi być zawsze podgrzane. Nie należy odstawiać do kwaszenia mleka zimnego, prosto z lodówki.

Rozwiązanie:

1. Przed przystąpieniem do przygotowania zsiadłego mleka wszystko dokładnie umyj i wysterylizuj, aby pozbyć się potencjalnego źródła niepożądanych bakterii.

2. Po wyjęciu mleka z lodówki podgrzej je do wymaganej temperatury (22 – 28°C), a następnie odstaw w ciepłe miejsce do ukwaszenia.

3. Jeżeli to nie pomoże, spasteryzuj mleko w niskiej temperaturze. Jako starter dodaj kwaśną śmietanę z żywymi kulturami bakterii, zgodnie z przepisem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.