wędzenie serów w zimnym dymie

Wędzenie sera

wędzenie sera

Wędzenie sera ma za zadanie nie tylko nadać mu specyficzny smak i aromat, ale również i zabezpieczyć ser przed zepsuciem. Podczas wędzenia ser zaczyna się „pocić”, tzn. na jego powierzchni zaczyna pojawiać się tłuszcz. Ten w połączeniu z dymem ma właściwości konserwujące. Nie możemy nie wspomnieć o pięknym kolorze, który zyskuje ser po wędzeniu. W zależności od długości wędzenia, można uzyskać całą gamę kolorów, od miodowego po ciemnobrązowy.

Drewno

Zanim przystąpisz do wędzenia sera musisz przygotować odpowiednie drewno. W tym przypadku najważniejszy jest gatunek. Do wędzenia można używać wyłącznie drewna z drzew liściastych. Drzewa iglaste mają za dużo żywicy, która podczas wędzenia powoduje, że dym staje się smolisty i osiada na powierzchni sera. W efekcie możesz otrzymać czarne, osmolone sery o nieprzyjemnym smaku. Najlepiej sprawdzi się drewno olchy, dębu i jabłoni. Naszym zdaniem, drewno z drzew owocowych jest najlepsze 🙂

Wędzarnia

wędzenie sera wędzarnia

Do wędzenia sera nadaje się każda wędzarnia, jak i grill ogrodowy (my wędziliśmy nawet w garnku…). Musisz zwrócić uwagę na to, aby miejsce w którym będziesz wędził sery było w miarę szczelne. Tak, aby zbyt dużo dymu nie uciekało przez otwory.

Jeżeli do wędzenia używasz grilla ogrodowego upewnij się, że ma pokrywę. Na rozgrzanym węglu umieść tackę ze zwilżonymi trocinami i w pewnej odległości nad nimi kratkę z serami. Przykryj grill pokrywą i kontroluj proces wędzenia.

Przygotowanie serów

Każdy rodzaj sera nadaje się do wędzenia. Sprawdzą się zarówno sery białe, miękkie typu twaróg, mozzarella jak i sery żółte. Ważne jest, aby ser nie rozpadał się i był zwarty.

Przygotowanie sera:

1. Ser biały, świeży przed wędzeniem umieść minimum na 12 godzin w solance o stężeniu 8 – 10%.

Etap ten nie dotyczy dojrzałych już serów żółtych, które przed umieszczeniem w dojrzewalni były solone w solance.

2. Następnie dokładnie osusz powierzchnię sera ręcznikiem papierowym i odstaw w chłodne miejsce na minimum 2 godziny lub do całkowitego wyschnięcia skórki. Jest to bardzo ważny etap. Ser przed wędzeniem musi mieć suchą powierzchnię.

3. Jeżeli lubisz, obtocz ser w ulubionych przyprawach. Warto poeksperymentować 🙂

wędzenie sera siatka serowarska

4. Umieść ser w gazie lub siatce wędliniarskiej.  Zwiąż gazę / siatkę z obu stron tak, aby ser nie wypadł. Z jednej strony zrób pętelkę. Posłuży ona do zamocowania sera na haczyku lub drążku.

Wędzenie sera

wędzenie sera w zimnym dymie

Są dwie szkoły. Jedna mówi, że ser można wędzić w gorącym dymie, druga, że tylko i wyłącznie w zimnym.

Naszym zdaniem wędzenie sera powinno odbywać się przy słabym ogniu i zimnym dymie. Ser nie powinien być zbyt mocno podgrzewany, bo spowoduje to utratę zbyt dużej ilości tłuszczu i wody. W efekcie otrzymamy suchy i twardy ser, który podczas krojenia będzie się rozpadał.

Zalecana jest temperatura 30ºC – 40ºC, maksymalnie 50ºC i w zależności od upodobań smakowych od 3 do 5 godzin. Są i tacy co wędzą po 8 godzin 🙂 Warto, poeksperymentować.

Uwagi:

 • Jeżeli wędzisz ser razem z wyrobami mięsnymi, umieść go nad nimi. Dzięki temu soki i tłuszcz spływający z mięsa nie będzie kapał na sery 🙂

W dziale „Teoria” znajdziesz więcej przydatnych informacji na temat Mleka i Serowarstwa .

Zajrzyj do naszego działu „Przepis na ser”. Umieściliśmy tam wiele ciekawych i prostych przepisów na domowe sery świeże, sery dojrzewające i sery pleśniowe.

Nie zapomnij zerknąć również do działu „Deska serów”. Znajdziesz tam wszystkie informacje odnośnie tego, jak przygotować deskę serów z prawdziwego zdarzenia. W roli głównej – Twój ser oczywiście! 🙂


Mazur J. i inni: Inż. Ap. Chem. 2009, 48, 1, 38-39 Carrol R.: Domowy wyrób serów. Wydawnictwo RM Wwa 2011

9 thoughts on “Wędzenie sera

 1. Bardzo fajny do wędzenia jest ser ricotta (typu włoskiego). Solę go w solance 10% przez 12 godz. Osuszam i obtaczam z ziołach prowansalskich lub czubrycy czerwonej. Wędzę ok. 2-3 godziny w 40 st.C. Wytrzymuje w lodówce 2-3 tygodnie. Jeśli oczywiście wytrzyma i nie znajdzie się w brzuszkach:)

  1. Jak uwedzić ser na grillu? Na ruszcie kładziemy? Czy i jak często trzeba obracać? Jak przygotować te zrębki i czy da się je dokładać ? Dziękuję ślicznie za odpowiedź

   1. Ser w siatce do wędzenia można położyć na ruszcie, bez siatki na tatce do grillowania. W innym przypadku, może się rozpaść (szczególnie jeżeli wędzimy „na ciepło”).
    Obrócić wystarczy raz.
    Zrębki powinny być w miarę drobne i wilgotne. Dzięki temu, będą ładnie się dymić. Można je dokładać, warto jednak użyć większej ilości – tak, aby starczyły na cały proces wędzenia.

 2. Wedzilismy już kilkukrotnie sery . Stosujemy temperaturę 30-40 stopni . Sery są wcześnie nasolone i osuszane minimum 24 godziny przed wędzeniem. Niestety w czasie wędzenia ser zaczyna się pocić czy to w przypadku oscypków z mleka krowiego i sera typu włoskiego normalne czy tez gdzieś indziej leży problem

 3. Kilka razy wiedzieliśmy sery według opisu czyli temperatura i osuszanie zachowane . Jednak pod wpływem wędzenia z serów ocieka woda mimo osuszania min 24 godziny

  1. A w jakiej temperaturze osuszasz te sery po wyjęciu z solanki? Ja wędzę sery (włoskie i twarogi) też w 40 st. Wcześniej je osuszam w temperaturze pokojowej (wiszą w kuchni ). Nie zdarzyło mi się by się pociły w wędzarni.

 4. Uważam iż sens osuszania wszelkiego dobra do wędzenia ma na celu uniknięcie przyklejania się sadzy i innych cząstek lotnych podczas pobytu w wędzarni na ogniem. Jakimś (niesprawdzonym) sposobem może być wędzenie przy użyciu zrębków a jeszcze lepiej w wędzarniach typu Borniak itp.

 5. Polecam tradycyjne sery tureckie. Są one dostępne również w Polsce. Jest to ser zatopiony już w solance, pokrojony w krążki i sprzedawany w puszce. Jedyne co należy zrobić, to wrzucić go w siatkę, odwiesic żeby obeschl i uwedzic. Jest genialny w smaku, szczególnie gdy jest wędzony na zrebkach z winorośli, ja tak robię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.