Przepis na ser Ricotta

Ricotta z serwatki

Przepis na Ricottę z serwatki.

Przepis na ser Ricotta

Ricotta z serwatki jest serem zwarowym. Jest to ser włoski, bardzo delikatny i miękki. Jego przygotowanie jest banalnie proste i pozwala na wykorzystanie serwatki, powstałej po produkcji serów podpuszczkowych.

Przepis dotyczy serwatki otrzymanej na bazie mleka „sklepowego”.

Wydajność:  z 3 l serwatki otrzymasz 120 g Ricotty

Składniki:

  • 3 litry serwatki
  • 1 łyżeczka (5 g) kwasku cytrynowego
  • 100 ml niechlorowanej wody lub uprzednio przegotowanej i wystudzonej
  • 1 litr mleka – opcjonalnie, zwiększa ilość sera

Sprzęt:

  • garnek
  • termometr
  • łyżka
  • sitko
  • chusta serowarska złożona podwójnie

Przepis:

  1. Rozpuść kwasek cytrynowy w wodzie.
  2. Podgrzej serwatkę do ok 90 – 93°C.przepis na ser ricotta
  3. Zdejmij z ognia.
  4. Dodaj rozcieńczony kwasek cytrynowy. Dokładnie wymieszaj.
  5. Mieszaj ok 1 minuty.
  6. Pozostaw do ostygnięcia.
  7. Przelej na sitko wyłożone chustą serowarską i pozostaw do ocieknięcia przez 1 – 2 godziny lub dłużej (im dłużej będzie ociekać, tym bardziej zwarta będzie konsystencja).przepis na ser ricotta
  8. Kiedy serwatka przestanie kapać, przełóż ser do miseczki i włóż do lodówki.
  9. Możesz ją dowolnie przyprawiać np. na słodko dodając cukier i rodzynki lub dodając sól i szczypiorek. Jeżeli chcesz, aby była bardziej kremowa, możesz dodać odrobinę śmietany lub jogurtu naturalnego.przepis na ser ricotta

UWAGI:

  • Ricotta powstaje z białek serwatkowych, których jest niewiele, dlatego ilość otrzymanego sera z samej serwatki jest znikoma. Warto dodać mleko, aby zwiększyć ilość sera.
  • Jeżeli koagulacja będzie zachodziła powoli, możesz dodać więcej kwasku.
  • Jeżeli otrzymany skrzep będzie delikatny i drobny, może to oznaczać przekwaszenie serwatki. W takim przypadku Ricotta nie powstanie.
  • Przepis dotyczy serwatki otrzymanej z mleka sklepowego. Jeżeli używasz serwatki z mleka „prosto od krowy” stosuje się przelicznik 0,5 g kwasku/l serwatki, 8 – 10 ml octu winnego/ l serwatki

buycoffeeto pracownia serow
Jeżeli spodobał Ci się przepis, rozważ wsparcie naszego bloga.

Wiele równie ciekawych i prostych przepisów umieściliśmy w naszym dziale „Przepis na ser”. Zajrzyj tam koniecznie!

Jeżeli w trakcie przygotowywania sera napotkasz jakiś problem, kilka cennych wskazówek znajdziesz w  „Serowe problemy”.  Znajdziesz tam m.in. odpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie: „Dlaczego Ricotta znowu się nie udała?

Nie zapomnij zerknąć również do naszego nowego działu „Deska serów”. Znajdziesz tam wszystkie informacje odnośnie tego, jak przygotować deskę serów z prawdziwego zdarzenia. W roli głównej – Twój ser oczywiście! 🙂

ttttttest

18 thoughts on “Ricotta z serwatki

  1. Dzień dobry,
    Czy można zamienić kwasek cytrynowy na sok z cytryny? W jakich proporcjach?
    Pozdrawiam
    m

    1. Oczywiście 🙂 Przyjmuje się proporcje: 1 łyżka (15 ml) soku z cytryny na 1 l serwatki. Najlepiej dodawać sok stopniowo i w razie potrzeby zmienić proporcje.

    1. Ricottę produkuje się ze słodkiej serwatki, otrzymanej po produkcji serów podpuszczkowych. Chodzi tutaj nie tylko o właściwe pH serwatki, ale i białka serwatkowe, które są niezbędna do powstania Ricotty.

      Wiemy, że na bazie serwatki tego typu (kwaśnej) można przygotować np. chleb 🙂

    2. Serwatkę powstałą przy robieniu twarogu przelewam do butelki, wstawiam do lodówki i używam do przemywania skóry twarzy (wspaniały, odżywczy tonik), jako płukankę do włosów (wcieramy w skórę głowy) oraz do polewania kwiatów (wyłącznie, kiedy mam naprawdę dużo, po trochę mi szkoda 😉 )

    1. Nie 🙂 Na zdjęciu jest pokazany moment, w którym serwatka osiągnęła prawie 90 st C. Po prostu, w pewnym momencie, podczas podgrzewania, serwatka zaczyna robić się biała i lekko się pienić.

  2. pracuje na korsyce przy produkcji podobnego sera- Brocciu ,jest to tamtejszy ser regionalny, również powstaje z serwatki ,często porównywany jest do ricotty natomiast przepis troche sie różni

  3. Przepis na ser ricotta na serwatce
    Składniki:
    · serwatka: około 4 litry)
    · mleko, najlepiej pełnotłuste, (1 litr)
    · pół szklanki łyżki octu winnego jabłkowego (5% kwasowości)
    · 1 cytryna

    Serwatkę podgrzewamy z mlekiem do temperatury 90 stopni –, powinna być bardzo gorąca, ale jeszcze nie wrzeć.
    Dodajemy ocet i wyciskamy cytrynę, gotujemy przez około 5 minut ciągle mieszając, żeby serwatka się nie przypaliła. Jeśli doprowadzicie serwatkę do wrzenia, ricotta może mieć taki lekko dymny posmak.
    Czekamy aż serwatka wystygnie, po wystygnięciu powinny być widoczne „kłaczki” białka, to świadczy o tym, ze wszystko poszło dobrze.
    Przelewamy ricottę na chustę serowarską, ściereczkę lnianą lub nową pieluchę z tetry(gęstą), chusta może być na durszlaku lub dużym sitku) –. Pozwalamy, aby serwatka odciekła – kawałeczki ricotty są bardzo małe.
    Kiedy serwatka w miarę odcieknie (można podnosić chustę do góry, wtedy odcieka szybciej) ostrożnie unosimy chustę, zawiązujemy jej końce tak,żeby stworzyła się sakiewka i gdzieś ją zawieszamy –i pozwalam ricottcie odciekać kilka godzin lub całą noc.

  4. ricotta zawsze mi wychodzi,ale pytam jaqk jąprzechwywć lub konserwować bo mam sporo i nie zjadam na zawołanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.