
Chlorek wapnia spożywczy – co to jest
Chlorek wapnia jest popularnym dodatkiem spożywczym spełniającym rolę regulatora kwasowości. Znajdziemy go wielu produktach pod postacią E509 np:
- dżemach, marmoladach i powidłach,
- galaretkach,
- kompotach owocowych,
- owocach i warzywach w puszkach …
Uważa się, ze dodatek chlorku wapnia w produktach wpływa korzystnie na zwiększenie wchłaniania wapnia i fosforu, co jest korzystne dla rozwoju kości i stawów.
W serowarstwie sole wapniowe zwiększają znacznie krzepliwość mleka, a tym samym wydajność sera.
Chlorek wapnia w serowarstwie
Chlorku wapnia nie dodajemy do dobrego, świeżego mleka. Nie ma takiej potrzeby. Stosujemy go w momencie, kiedy używamy mleka:
- pasteryzowanego (podgrzanego do temperatury 60 – 75 ºC)
- świeżego z niedoborem wapnia (złe żywienie zwierząt)
Jeżeli znamy rolnika, od którego kupujemy mleko i mamy pewność co do jego jakości, warunków bytowych zwierząt, drugi wariant możemy wykluczyć.
Jeżeli kupujemy mleko świeże i mamy choćby cień podejrzeń co do jego jakości, bądź czystości, zawsze takie mleko musimy poddać pasteryzacji.
Często nie mamy dostępu do świeżego mleka prosto od rolnika. W takim przypadku sięgamy po mleko patetyzowane lub mleko z mlekomatu. Jak wiemy z artykułu o mleku pasteryzowanym, pasteryzacja zmienia skład chemiczny mleka i jego właściwości, pozbawiając je części wapnia.
Niska zawartość wapnia w mleku osłabia działanie podpuszczki i tym samym negatywnie wpływa na proces krzepnięcia, strukturę skrzepu oraz jego kurczliwość. Skrzep silnie wiąże serwatkę przez co staje się delikatniejszy, jego obróbka znacznie utrudniona, a uformowanie sera graniczy z cudem (masa serowa rozpada się).
W takim przypadku dodanie do mleka niewielkiej ilości chlorku wapnia przywraca i polepsza krzepliwość mleka oraz jakość skrzepu.
Chlorek wapnia – dawkowanie
Chlorek wapnia dodajemy na samym początku, zanim jeszcze przystąpimy do obróbki mleka.
Przed użyciem musimy go dokładnie rozpuścić w niewielkiej ilości niechlorowanej wodzy i dopiero wymieszać z mlekiem.
Standardowo stosuje się ok 0,5 -2 g na 10 l mleka.
Chlorek wapnia jest tani i trwały, nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.
W dziale „Teoria” zawarliśmy całą podstawową wiedzę dotyczącą serowarstwa. Koniecznie zapoznaj się z tym działem.
Zajrzyj do naszego działu „Przepis na ser”. Umieściliśmy tam wiele ciekawych i prostych przepisów na domowe sery świeże, sery dojrzewające i sery pleśniowe.
Koniecznie zerknij do naszego SKLEPU. Znajdziesz tam drewniane deski, które pozwolą w wyjątkowy sposób zaprezentować Twoje sery.
Bibliografia:
Licznerski J.: PRAKTYCZNE SEROWARSTWO, PWT Warszawa 1951
Szpendowski J., Szymański E., Białobrzeska M., Kwiatkowska A.: WPŁYW DODATKU CHLORKU WAPNIA I OGRZEWANIA MLEKA NA SKŁAD CHEMICZNY I WARTOŚĆ ODŻYWCZĄ SERA SALAMI. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość nr 1 2008
www.agrovis.eu/po-co-dodawac-chlorek-wapnia/
Czy zamiast chlorku wapnia można użyć mleczanu wapnia?